ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

Štítná žláza je vedle jater naše největší endokrinní žláza. Je to žláza regulující temperament člověka, který odpovídá jeho zděděným vlastnostem, jeho povaze, jeho charakteru; jeho náladě, jeho osobnosti a jeho negativnímu zaměření.

Štítná žláza na duchovní úrovni symbolizuje nároky člověka. Reguluje připravenost k poplachu a k boji. Poruchy způsobuje strach při větší zátěži nebo zodpovědnosti, strach nebo neschopnost bránit sám sebe, neschopnost někomu důvěřovat nebo strach být podveden.

Štítná žláza je uložená na krku před Adamovým jablkem. Když si ujasníte, že každá kapka krve v těle proběhne asi každou čtvrthodinu štítnou žlázou se všemi dobrými i špatnými elementy a bakteriemi, které transportuje, pak pochopíte, proč mají štítné žlázy tak dalekosáhlý vliv na mladé i staré lidi.

Dva prvky jsou bezpodmínečně nutné pro efektivní činnost štítné žlázy, a to jód a zinek. Jestliže jsou tyto prvky v potravě nedostatečně obsaženy nebo chybí vůbec, nemůže si je štítná žláza vzít z krve, která jí protéká. To vede k řetězu poruch, které ovlivňují zdraví člověka a jeho cíl a přání dosáhnout zářícího zdraví.

Štítná žláza vylučuje hormon tyroxin, v jehož produkci hraje jak jód, tak zinek velkou roli. Protékající krev odnáší ze štítné žlázy mikroskopicky malá množství tyroxinu, který reguluje mnoho tělesných funkcí jako například látkovou výměnu sacharidů, vodní hospodářství těla, funkci svalovou, nervovou a funkci pohlavních orgánů.

Jeden z nanejvýš důležitých, životně nutných úkolů štítné žlázy je její střídavý vztah k ostatním endokrinním žlázám, zvláště k hypofýze a nadledvinkám.

Nedostatek jódu a zinku v organismu vede k poruchám látkové výměny tuků a tím k tvorbě tukové tkáně tam, kde si to nepřejeme.

Nadměrná tvorba tyroxinu zaviňuje mnoho poruch, jako je struma (zvětšení štítné žlázy), úbytek na váze až vysílení, nervozita, neklid, podrážděnost, ztráta tělesné a duševní síly, stejně jako nepravidelnosti v látkové výměně.

 

Hypofunkce štítné žlázy = snížená funkce
Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibýváním na váze.

Po čase se příznaky zhoršují: suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím a s větší pravděpodobností potratů a předčasných porodů. Výsledkem snížené funkce štítné žlázy jsou také deprese (20 %).

Příčiny snížené funkce štítné žlázy:

Chronický zánět štítné žlázy - bakteriální, virový či autoimunitní. Dlouhodobý nedostatek jódu či nadměrná konzumace strumigenů (látek zabraňujících vychytávání jódu z krve) - kedlubny, ředkvičky nebo zelí - projevuje se zvětšováním štítné žlázy - strumou. Operace štítné žlázy nebo ozáření krku. Působení léků - tyreostatika, lithium, sulfonamidy, perorální antidiabetika. Vrozená forma hypothyreózy. Porucha v regulační funkci podvěsku mozkového (může se uplatnit stres či zanesení organismu odpadními látkami).

Diagnostika snížené funkce štítné žlázy: Zjištění nízké hladiny hormonů štítné žlázy v krvi ((T4 - tyroxinu a T3 - tyroninu) a vysoké hladiny regulačního hormonu (TSH). Při autoimunitním zánětu štítné žlázy lze v krvi prokázat protilátky proti štítné žláze.

Problém také může nastat již v dětství nebo v pubertě - rychlý růst, nevyvážená strava s převahou sladkostí, nastupující hormonální aktivita, nepravidelné měsíčky související s psychickými konflikty v rodině, kdy se rodiče hádají, chybí láska atd. Mladá dívka začne chodit na diskotéky, naruší si biorytmus, ponocuje, začne kouřit, možná zkusí drogy, alkohol. Není vzácností, že v 16 letech již užívá hormonální antikoncepci, což je nepřirozený zásah do hormonálních regulací. Se začínající sexuální aktivitou se zvýší gynekologické záněty, kvasinkové výtoky, mycoplasmata. Tyto infekty často startují autoimunitní nemoc. Samostatná kapitola souvisí s opakovanými antibiotiky, dál s alergií, očkováním, stresy v zaměstnání…. Výše popsané jevy připravují v těle „terén“ a vyčerpávají její regulační schopnosti, a tedy také štítnou žlázu. Pak přijde banální chřipka, která spustí chybnou reakci imunitního systému, a vytvořené protilátky se zaměří na vyčerpanou štítnou žlázu.
Dílo zkázy je dokonáno a člověk začne trpět nedostatkem hormonu a objevují se příznaky, které jsou popsány níže.
Současně s léčením u lékaře musí pacient velmi výrazně změnit svůj životní styl. Nejde o to brát lék, ale je třeba si uvědomit, že štítná žláza je důležitý regulační orgán, který reaguje na změny a různé zátěže. Jestliže bude klient neustále žít nevyrovnaným životem, nemůže očekávat vyléčení svého stavu. Ba naopak, jeho potíže se budou stupňovat.

 

Prevence a léčba lehčích forem snížené funkce:

Prevencí nedostatečného příjmu jódu je konzumace potravin s jódem - mořské ryby a plody moře, mořské řasy. Jodizovaná sůl ve větším množství může zbytečně zatěžovat organismus. Z potravinových doplňků mají nejlepší preventivní a léčebné účinky u hraničních forem hypothyreózy, která má příčinu v nedostatku jódu mořské řasy Kelp, a chaluha bublinatá, jenž je obsažena v přípravku Gynex, který navíc celkově pozitivně ovlivňuje celý hormonální systém a detoxikuje organismus.
Prevence dalších onemocnění štítné žlázy spočívá v pročišťování celého organismu. Pokud je organismus zanesen, jsou v něm pomnoženy kvasinky, plísně, bakterie a viry, štítná žláza je nadměrně zatěžována a může snadno onemocnět. Velký význam má odstranění infekčních ložisek i ze sleziny, která energeticky souvisí se štítnou žlázou.

 

Léčba:

Substituce hormonů v lékové formě. Léčba zánětů antibiotiky a kortikoidy. Z pohledu přírodní medicíny je důležité ozdravení, detoxikace celého organismu a odstranění příčiny, jenž poruchu funkce štítné žlázy vyvolala (velmi často plísně a kvasinky v organismu). Pokud kombinujete přírodní a klasické způsoby léčby, musíte se vždy radit se svým endokrinologem, aby byly včas upravovány dávky klasických léků. Vysoká dávka podávaných hormonů může zvýšit riziko nebezpečí osteoporózy (řídnutí kostí) a srdeční arytmie a poddávkování zase zvýšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.

 

Hyperfunkce štítné žlázy = zvýšená funkce
Příznaky jsou přesně opačné než u hypofunkce: rychlý tep, nervozita a podrážděnost, stálý pocit horka, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin, u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení. Často mají pacienti pocit přebytečné energie a současně mohou mít i pocit slabosti a cítit se zcela vyčerpaní. Mnoho lidí s hyperfunkcí má také problémy s očima- mají je zarudlé, podrážděné, suché a oteklé. Objevuje se zvýšený tlak na oční nerv a na tkáň v očnici, což způsobuje vylézání očí z očních důlků.

 

Všem těmto stavům můžeme zabránit tím, že jíme potravu z moře (např. mořské řasy) a čerstvé syrové šťávy. V každém případě se docílí nejlepších výsledků řadou střevních výplachů. Hodnota a nutnost střevních výplachů je téma, které vyžaduje svědomitou pozornost přinejmenším v pravidelných intervalech. Jedy, které mohou vzniknout rozkladem v tlustém střevě, se mohou zdát neuvěřitelné, jestliže postižená osoba zanedbala studium tohoto tématu.

Teprve žlázový systém těla umožňuje všechny jeho funkce a činnosti: Každá porucha správné funkce žláz musí mít vliv na dobrou pohodu člověka a žádná část těla není tak choulostivá na toxémii jako právě žlázy s vnitřní sekrecí.

Rozklad odpadových hmot a baktériemi prosycená zahnívající stolice nemohou vést ke zdravému okolí. Nevěříte? Odstranění rozložených odpadů z tlustého střeva je právě tak důležité, ne-li důležitější, než odstraňování odpadků z ulic města.

Pokud nejsou rozpadové produkty z tlustého střeva odstraněny, projevuje se jejich hnilobný zápach páchnoucím dechem a "vůní těla". Žádné deodoranty nemohou překrýt nebo ukrýt skutečnost, že tělo oběti je ucpáno nečistotami. Čím čistější je vaše tělo, tím víc jsou pro vás odpuzující a nepříjemně zapáchající lidé ve vašem okolí. Nevyloučené rozpadlé zbytky mají pro štítnou žlázu velký negativní význam, protože konečné produkty těchto odpadových látek prosakují do krve a jsou dopraveny a odloženy ve štítné žláze, kterou poškozují.

Nejdůležitějším doplňkem potravy k udržení rovnováhy štítné žlázy je jód, obsažený v mořských řasách. V západní Evropě se podávají mořské řasy v různých formách skoro ke každému jídlu.

PROHLÉDNOUT V ESHOPU

 

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NzgzNG