SLINIVKA

Orgánové hodiny:
9. – 11. hodina

Zátěžové období:
září

Funkce:

Vaše slinivka je velká žláza, která se nachází mezi žaludkem a dvanácterníkem. Slinivka vyrábí důležité trávicí enzymy, které se vyplavují do dvanácterníku, má společné ústí se žlučníkem. Enzymy pomáhají trávit tuky , bílkoviny a uhlovodany. Slinivka také uvolňuje do krevního oběhu hormony inzulin a glukagon. Tyto hormony sehrávají důležitou roli v metabolizmu cukrů. Někdy se stane, že trávicí enzymy se aktivují a začnou napadat slinivku, dojde k zánětu. V mnoha případech dochází ke krvácení do žlázy, k poškození tkáně, infekci a k tvorbě cyst. Enzymy a toxiny se dostanou do krevního oběhu a tak mohou působit i na jiné orgány jako srdce, plíce a ledviny.

Párový orgán:
slezina


Problém na duchovní úrovni:

Honíte se, stresujete se, toužíte po tom, 'co by bylo, kdyby …' (toto je základní výraz, který je třeba vyřadit ze svého slovníku.) Vracení se k minulému. Smutek v duši. Nikdo mě nemá rád. Viním druhé za vlastní chyby. Trvám na svém a basta. Potřeba ovládat druhé – ztvrdne slinivka."

Souvislá onemocnění: 

Slinivka je velice nenáročná žláza, ale nesnáší zúžení svého vývodu (svých vývodů), stres a zánětlivé procesy v těsném okolí vývodu, hlavně ve dvanáctníku a žlučovodu. Zánět dvanáctníku vždy zúží vývod slinivky a pankreatický sekret v ní městná. To způsobí utlačení aktivních žlázových buněk a snížení jejich látkové výměny a přímo tak vede k atrofii slinivky, zvláště její hlavy, což bývá příčinou některých typů cukrovek. U starších lidí je dokonce obvyklé vlastnit zmenšenou slinivku a od toho cukrovku. (U starších je také obvyklý nedostatek receptorů na inzulín na membránách buněk, případně rezistence těchto receptorů na něj a tím i na vás.) Situaci komplikuje to, že vývod slinivky je společný se žlučovodem a žluč, která se kontaktuje s pankreatickým sekretem do té chvíle neškodným, jej aktivuje a jeho enzymy jsou pak schopny rozpustit i slinivku, poškodit střeva a zabít člověka. Děje-li se to jen v nepatrné míře, slinivka atrofuje a zmenšuje se, k stáru pak nestačí.


Takže, pokud máte problémy s trávením cukrů a jste mladí, nemusíte mít zatím cukrovku, ale ve skutečnosti peptický vřed na dvanactníku nebo zacpané žlučovody.


Příznaky onemocnění:

Rozeznáváme dvě formy zánětu slinivky. Akutní forma přichází náhle a může mít těžký průběh s mnohými komplikacemi. Obvykle se pacienti uzdraví kompletně. Jestliže ale napadení slinivky pokračuje, podobně jako když člověk pokračuje v pití alkoholu, vyvine se chronická forma. Přináší těžkou bolest a snižuje funčnost slinivky, která ovlivňuje trávení a v tom důsledku způsobuje ubývání na váze. K nemoci dojde, když slinivkou proběhne zánět a později se zlepší. Někteří pacienti mají více než jeden záchvat, ale po každém záchvatu dojde k úplnému zhojení. Většina případů akutního zánětu slinivky vzniká jednak po požití alkoholu, jednak v důsledku žlučníkových kamenů. K jiným záchvatům dochází po užití léků, po úraze nebo chirurgickém zákroku v dutině břišní. Ve vzácných případech je záchvat důsledkem infekce, např. příušnic. Asi v 15 % je příčina neznámá. Jaké jsou příznaky akutního zánětu slinivky ? Obvykle začíná bolestí v horní části břicha, která se projevuje několik dní a může být velmi svízelná, stále stejná. Lokalizuje se do břicha nebo do páteře ale i do jiných oblastí. Může také přijít neočekávaně a intenzivně nebo může začít jen mírnou bolestí, která se zhoršuje s jídlem a pomalu narůstá. Břicho je jakoby oteklé a přecitlivělé. Nemoc doprovázejí také jiné příznaky jako pocit na zvracení až samotné zvracení, horečka a vzrůstající pulzová frekvence. Osoba se často cítí (a také tak vypadá) velmi nemocně. Často se přidá dehydratace, pokles tlaku krve. Později se dostaví příznaky v důsledku selhávání srdce, plic nebo ledvin. U těch nějtěžších případů (krvácení do slinivky) vede ke vzniku šoku a někdy k smrti. Jak se diagnostikuje zánět slinivky ? Během akutního záchvatu je v krvi přítomna vysoká hladina amylázy (je to enzym, který se ve slinivce tvoří). Také dochází ke změnám hladiny vápníku, hořčíku , sodíku, draslíku a bikarbonátu. Pacienti mají v krvi také velké množství cukrů a lipidů. Po ústupu záchvatu se většinou tyto hodnoty normalizují.

Jaká je léčba akutního zánětu slinivky ? Intenzita léčby závisí na tom, jak je silný záchvat, a na tom, jaké komplikace s sebou přináší. Akutní zánět slinivky obvykle sám ustoupí a léčba spočívá jen v podporujících krocích. Obvykle se pacient dostane do nemocnice, kde lékaři zahájí infuzní léčbu do žíly a snaží se upravit krevní poměry. Při hrozbě selhávání plic, srdce nebo ledvin lékařské kroky vedou k jejich stabilizaci. Někdy je úporné zvracení, které pacient sám nedovede zastavit, protože došlo k rozvratu metabolizmu. Opět lékař pomůže infuzní léčbou a zavedenou sondou přímo do žaludku, kde odsává tekutiny a vzduch a vhodnými roztoky se opět snaží o vyrovnání vnitřního prostředí. První dny nesmí pacient přijímat žádnou stravu a veškerou výživu dostává infuzí do žíly. Akutní záchvat pomalu odeznívá během 3 - 4 dnů, pokud není například ucpán společný vývod se žlučníkem žlučovými kameny. V takových těžkých případech je pacient udržován na umělé výživě i několik týdnů, dokud se slinivka malu nezahojí. Když jsou známky bakteriální infekce, přidávají se antibiotika. Někdy se musí přistoupit k chirurgickému řešení - u zaklíněných žlučníkových kamenů, cyst atd.. Po zvládnutí akutní nemoci by měly následovat kroky k předcházení recidivy záchvatu. O to se ovšem musí postarat pacient sám.

Zakázané potraviny:

  • žádný alkohol,
  • jíst jen malá množství jídla,
  • výrazně omezit jídla tučná, mastná, přepalovaná, dráždivá.
  • řepný cukr, zejména rafinovaný
  • obecně je špatně snášen česnek, syrová cibule, čerstvá paprika.
  • pozor na ořechy, majonézu, hořčici a pozor na sladkosti, krémy, smetanovou zmrzlinu.
  • mrkev a mrkvová šťáva nejsou ve větším množství vhodné pro cukrovkáře, zvyšují hladinu krevního cukru.
  • zákaz kouření.Prospěšné potraviny:

Jídla bohatá na enzymy, listová zeleň, okurky, brokolice.
Syrové zeleninové śťávy z kapusty, zelí, celeru.
Citróny, grepy.

Léčba:
Více pohybu.
Malé a pravidelné dávky potravy, bez tuků a cukrů.
Zvýšení obsahu chrómu, zinku a hořčíku.

Přemýšlivý člověk hloubá nad důvody a souvislostmi svého onemocnění. Spolu s literaturou pak odhaluje příčinné vztahy vlastního jednání a pocitů s následným zdravotním stavem fyzického těla. Slinivka se stará o regulaci hladiny krevního cukru, vyrovnává je pomocí produkce inzulinu. Někdy je nucena svou činnost nadnormativně zvyšovat až k vyčerpanosti, když si bereme cukr života v potravě namísto ocenění životní radosti v původní podobě, v životě samém. Jindy se ucpe společný vývod naší koncentrovanou žlučí - životní vztek natolik zhoustl, že zamezil vnímání radosti, kde ji vnímat můžeme pro zachování homeostázy, tedy rovnováhy mezi jednotlivými úrovněmi složité lidské bytosti. Akutní zánět slinivky zasahuje svým plamenem i oblasti srdce, plic či ledvin. A jedinec cítí, že ve vypjaté chvíli zvýšeného afektu proti životaběhu, události či některému členu lidského kolektivu přece nemůže zároveň milovat, umožnit,aby vnitřní já odpouštělo z pozice lásky, aby tedy srdce spokojeně tlouklo, aby plíce svobodně a v klidu pracovaly a člověk "volně dýchal", znovu a znovu s radostí přijímal stříbřitý "šém" života - dech - a s ním pránu (živou vesmírnou energii). A následně také zpracovával životadárnou vodu jdoucí organizmem, o kterou se starají ledviny. Právě ty se potýkají často se strachem, když bychom měli brát život plynule, tak jak přichází a vyhlubuje v našem "řečišti" prohlubně poznání. Navíc jsou dvě, tak jako lidé žijící v páru, celý život věrně spolupracující. Pokud se zrovna vztekám, nemohu dobře posuzovat potřeby v partnerství a pružně reagovat, s rozvahou. Z tohoto jednoho malého příkladu můžeme postřehnout, jak důležité je udržovat si pokud možno vstřícné myšlení a starat se o vyrovnané emocionální vstřebávání událostí dne. Dále se v článku výše uvádí možnost zvracení. K němu dochází tehdy, když nedokážeme svoji momentální roli a denní události vstřebat, strávit. Je to tím, že nemáme potřebné informace, které by nám pomohly postavit se do nadhledu - a nazírat daný problém s moudrostí. Malé batole "kouše" i polévku. Ochutnává a vyhodnocuje informace z jídla - i to, co mu právě říkáte. (A Vaše slova mu nemusejí vždy chutnat!) Je vybaveno moudrostí Přírody - v latentním stavu. Podvědomě po něčem sahá, vyhodnocuje, zařazuje si, tříbí poznatky, nepotřebné odmítá, má své tempo i svůj individuální metabolizmus, je součástí přírody víc, než později s technokratickými zkušenostmi a způsoby jednání (důkazy a důkazy, mínus intuice, tabu o manipulaci s vědomím a podvědomím, tabu o svobodném vývoji jedincových úvah!). O tom hovoří i základní duchovní kniha - Bible, když nás vyzývá: Buďte jako děti! Tedy se navracejme k Přírodě, k Původním Pramenům (slovy Vl.Megreho), k Lásce.

PROHLÉDNOUT V ESHOPU

 

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

M2E5N