ŠIROKÝ VÝBĚR

VYSOKÁ KVALITA

ROZUMNÁ CENA

BioRenesance.cz

e-Shop

ověřený zákazníky

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu BioRenesance.cz

5% sleva

kód: bio5

vstup zde


Podporuje mojeID


YARSAGUMBA - HOUSENICE SBĚR TIBET 2010

YARSAGUMBA

je ponepálštěný tibetský název „dbyar rtswa dgunbu“ (letní tráva, zimní červ), pro vzácnou houbu, parazitující na těle larvy můry z rodu Thitarodes.

Tato houba – česky HOUSENICE ČÍNSKÁ (CORDYCEPS, nebo také OPHIOCORDYCEPS SINENSIS) – se vyskytuje pouze v nadmořských výškách od 3000–5000 v Tibetu, Nepálu, Číně, Bhútánu a Severo-Východní Indii. Pro své léčivé účinky je již mnoho let důležitou složkou Tradiční Čínské Medicíny, určenou mužům i ženám, a díky stále se zvyšující poptávce a obtížnostech při sklizni je nejdražší léčivou houbou vůbec.

VZNIK HOUSENICE ČÍNSKÉ

Larva můry z rodu THITARODES žije v zemi na horských stráních v Tibetu a Himalájích v nadmořské výšce od 3000–5000 m, kde tráví 2–5 let svého reprodukčního cyklu, před zakuklením a následnou proměnou, živící se kořínky rostlin. V této době (není zcela jasné jak: buďto spolknutím spory, nebo dýchacím otvorem larvy) je napadena spory houby z čeledi CLAVICIPITACEAE. Fungus proniká do housenky a postupně svým podhoubím vyplňuje celé její tělo, eventuálně ji zabíjí a mumifikuje. Než se tak stane, houba donutí larvu dostat se těsně pod povrch země a na jaře po roztání sněhu vyrazí larvě z hlavy plodnice dosahující výšky 5–15 cm nad povrchem, která uvolňuje spory a celý cyklus se opakuje.


HISTORIE

Objevitelé YARSAGUMBY jsou podle starověké legendy pastevci starých Himalájských kmenů Tibetu a Nepálu, kteří si na jaře při pasení svých stád yaků a koz na vysokohorských pastvinách všimli nápadného chování jejich zvířat. Po spásání divně vypadajícího stvoření zvířata začala skotačit a honit ostatní kozy a yaky s chtivými úmysly. Zřejmě toto chování zvířat připadalo pastevcům jako zajímavé, tak se začali pídit po příčinách a začali divně vypadající houby sbírat a také je jíst.

CELÝ ČLÁNEK

PROHLÉDNOUT V ESHOPU

 

MGZlZj